Překlad textu od externího autora

Předmluva

Hned na začátku si dovoluji poznamemat, co mne samotného kdysi v souvislosti se sháněním práce v UK nebo IRL dosti (nepříjemně) překvapilo: Prakticky všichni zaměstnavatelé dost dbají na to, aby nezaměstnali řidiče mladší 25 let!

Zmíněná věková hranice u zaměstnavatelů je údajně kvůli vysoké ceně za povinné pojistné u auta se kterým jezdí řidič mladší 25 let.

Pokud tedy uvažujete odjet za prací do zmíněných zemí a dosud Vám 25 let nebylo, tak doporučuji počkat do dosáhnutí této věkové hranice a mezitím si zvyšovat praxi u nás. Praxe je totiž druhé nejdůležitější kriterium - společně s dobrou angličtinou.

JIP

Do začátku v UK (1. část)

Zdravím všechny truckery zpoza La Manche. JIP tady někde psal, že mu v UK nabídli práci řidiče, tak jsem se zde rozhodl definovat několik rad do začátku pro ty, co by to tam chtěli zkusit.

A) Ubytování

Sehnat ubytování přes agenturu jde od 50liber na týden (v Londýně) například na serveru Londýn.cz : Londýn a Anglie. Když máte známého, tak je to samozřejmě lepší.

B) Finance

Dovezte si co nejvíc. Nejméně doporučuji 1000,- liber. To stačí na 2 měsíční nájemné v Londýně. Ale musíte ještě jíst, telefonovat a hlavně cestovat. Takže jestli chcete mít pohodlí, vyplatí se donést si i 3000 liber, Auto Trader UK (Auto od 350 liber+pojistka cca 300 liber/rok+daň 100-200liber). Tak budete mobilní, což je v UK velmi důležité, když hledáte práci.

C) Okamžitě běžte na DVLA...

...ve Wimbledoně nebo Borehamwoode vyměnit EU řidičák za UK - Poplatek je 38 liber,vypište formulář D2!!! D1 je jen na osobní auta. A budete potřebovat fotku pasového formátu (nenalepujte ji!!!) nechejte to na nich, nebo přijdete o fotku a můžete začít znovu:) Pas by Vám měli vrátit do 15 minut, požádejte o to, když budete podávat žádost. EU řidičák Vám vezmou a do 14 dní (11 v mém případě) dostanete UK řidičák. Tak a máte PROOF OF ADRESS! Na řidičáku máte adresu kterou jste tam napsali, takže tam i bydlíte. To je v UK nejdůležitější (Mít doklad o adrese).

D) Banka

S řidičákem by Vám tam neměli dělat problémy, když ano, běžte do jiné pobočky nebo k jinému okénku. Záleží na náladě pracovníků banky. Nejlepší je podle mne Lloyds,NatWest nebo HSBC.

Založí Vám pouze BASIC ACCOUNT, za který se měsíčně nic neplatí. Dostanete kartu. Pozor chtějte jen Cash card nikoliv Kredit! (Kredit by Vám neměli dát, ale když se o to pokusí, tak ji neberte!!! Alespoň do doby než si najdete práci. Je to totiž karta s možností přečerpání a tato služba je docela drahá. Cash slouží jen na výběr v bankomatu a na nic jiného. Ale na začátek to stačí a po čase Vám dají lepší (případně upgrade účtu atd.).

E) National Insurance Number (NIN)

Hned po příjezdu do UK zavolejte na číslo 08456000643. Tam budete muset nadiktovat osobní údaje (Pokud to nezvládáte se svou úrovní angličtiny, tak raději poproste známé). Dohodněte si termín pohovoru. (Může to být i za 2 měsíce!!)

Na pohovore musíte donést buď papír od zaměstnavatele (pokud už máte práci) nebo doklady o aktivním hledání práce (emaily, odpovědi na žádosti atd.) NIN Vám udělí, ale pošlou Vám jej až za 8 týdnů. Co klidně udělají. Takže zase musíte čekat.

F) Práce

Nejjednodušší je oslovit agentury (bez NIN to však půjde velmi obtížně) nebo to můžete zkusit na vlastní pěst. Doporučuji Jobcentre Plus nebo www.reed.co.uk (atd.) Záleží na praxi a dost i na úrovni Vaší angličtiny. Klidně vezměte na začátek 7,5t. Naučíte se jezdit vlevo a zjistíte jak to tady funguje. A hlavně budete mít alespoň nějakou praxi v UK. Oni totiž moc často žádají šílenosti, ale na to si zvykněte. Například praxe minimálně 1 rok s UK kamionem po UK je běžný požadavek. A naučte se AETR!!! To je moc důležité. Jedna chyba a neberou Vás.

G) Hodně štěstí...

...v hledání práce za kanálem:) Apropo agentury tučně okrádají. Normální plat na kamionu je zde cca 10-12 liber na hod a zaklad tedy cca 450-550 liber týdně, záleží na hodinách atd.

Z Londýna

Rudo (JIP - korekce a překlad do CZ)

Související: Druhá část CZ článku | Original SK text: 1. část, 2. část
A můžete si také přečíst o JIPových zkušenostech z Irska;)


[VÍTEJTE ZDE]

[INFO do začátků]

[PRAXE ze života]

[DALŠÍ články]

[Truck VIDEA]

[TRUCK odkazy]

[Truck FÓRUM]


Ikona

Ikona webu

Credits

Mapa webu

JIP © 2011